Analiza badania 2444 implantów zębowych, ważnego dla rozwoju dzisiejszej implantologii

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

Analiza badania 2444 implantów zębowych, ważnego dla rozwoju dzisiejszej implantologii

 

OMÓWIENIE

Ogólna ocena sukcesu implantów w tym badaniu, była oparta na opublikowanych wcześniej badaniach wskazujących kryteria powodzenia. Niektóre z tych kryteriów to, zdrowe tkanki w miejscu otaczającym implanty, odpowiednia stabilność i wystarczający poziom kości (ułożenie pionowe, utrata kości mniejsza niż 0,2 mm rocznie, po pierwszym roku od założenia).

 

implantysfdg

Ilustracja 1: Ocena poziomu utraty kości wokół implantu, d-zmierzono ubytek w pionie

 

Ogólna przeżywalność implantów wynosi 99.73%. Jest to zgodne z wynikami innych badań prowadzonymi dla podobnych implantów. Przeżywalność w zakresie 98,1 – 100%, jest większa niż w innych badaniach gdzie wynosiła 80,3 – 92,4%. Niektóre badania wykazały, że wczesna utrata implantu jest często spotykana. W tym badaniu wczesnej utraty nie wykazano, 5 uszkodzonych implantów odbudowano lub zastąpiono nowymi. Gdy dojdzie do awarii implantu, lekarz powinien natychmiast rozwiązać ten problem zastępując go nowym. Szybsza reakcja na problem będzie skutkowała większym zadowoleniem pacjentów. Inne czynniki wpływające na zadowolenie to jego położenie, wygląd, kształt warunkujące problemy z mową czy żuciem.

 

implant2

Ilustracja 2: Ocena poziomu utraty kości wokół implantu, Stożek Morse’a, d=zmierzono ubytek w pionie

 

Można stwierdzić, że liczba implantów wykorzystywanych do odbudowy pełnej ( 4 – 6 lub więcej w szczęce górnej i 4 lub 5 w żuchwie) jest wystarczająca, biorąc pod uwagę ogólny stopień żywotności (99,73%). Jest to zgodne z wynikami innych badań, które sugerowały liczbę 4 lub 6 implantów w kości szczękowej górnej dla przywrócenia pełnego łuku. Nachylenie również w innych badaniach nie miało znaczenia dla żywotności implantów. Dla implantów stałych w żuchwie sugerowano minimum 4 – 6 implantów, umieszczonych pomiędzy otworkami bródkowymi, co powinno gwarantować powodzenie. W przypadku szczęki górnej początkowo wskazana liczna 6 implantów równoległych prezentowała mniejsze powodzenie, co może być tłumaczone złożonością budowy anatomicznej. Występowaniem złożonych struktur anatomicznych, donosowych, zatok szczękowych, ubytków i słabej jakości kości. Fakt ten stawia wyzwanie dla leczenia zanikowego szczęki  i prowadzi do rozwoju nowych technik chirurgicznych (takich jak przeszczepy kostne).

Sprawdzana stabilność wkrętu w tym badaniu była porównywalna z tymi wcześniej publikowanymi, używającymi tych samych metod. Rekomendowane jest rutynowe używanie miernika momentu obrotowego, by sprawdzić czy implant jest stabilny. Pasywny montaż implantu jest kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na jego stabilność. Obserwowanie implantów umożliwia wychwycenie luźnych elementów i ewentualne ich zastąpienie. Co eliminuje dalsze powikłania i ból związany z poluźnieniem śruby. Sugerując się innymi badaniami zalecana jest ostrożność przy dokręcaniu implantu, należy zastosować czujnik obrotów. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się długoterminowych problemów mechanicznych, takich jak złamania.

Pasywna proteza bazuje na złożonych krokach klinicznych, ponieważ wymaga wielu technicznych procedur. Dodatkowo drobne błędy podczas konstrukcji implantu mogą decydować o nieprzystosowaniu. Wczesna obserwacja kliniczna może zapobiec takiemu scenariuszowi. Jednak konieczność dodatkowych konsultacji może być frustrująca dla pacjentów i mieć wpływ na poziom ich zadowolenia.

Poziom zadowolenia pacjentów wynosił 74,09%. Jest wyższe niż w badaniu odnotowującym 50% zadowolenia i niższe niż w badaniu gdzie wynosił 88,2%. W tym badaniu protezy pełne i częściowe były podsumowane razem, z większą tendencją do leczenia ubytków w szczęce dolnej. Wszystkie komplikacje były odnotowywane. Ogólna satysfakcja pacjentów była niższa niż samo powodzenie uzupełnień. Jest to zgodne z innymi badaniami, które potwierdzają, że wysoki wskaźnik powodzenia wszczepień implantów nie jest współmierny z zadowoleniem klientów. Sugerowali to głównie pacjenci zmuszeni do częstszych wizyt w gabinecie stomatologicznym, ze względu na powikłania związane z implantem. Większość zgłaszanych przez pacjentów problemów dotyczyła higieny. Nie zawsze zauważali problemy z samym uzupełnieniem, dlatego zaleca się rutynową kontrolę kliniczną by zapobiec dalszym komplikacjom.


ghfhfh

Wymagania estetyczne pacjentów potrzebujących implantów znacznie wzrosły na przestrzeni ostatnich lat. Siedmiu pacjentów których ubytki odbudowano za pomocą pełnych protez hybrydowych oczekiwało więcej od leczenia. Główne zarzuty dotyczyły względów estetycznych, zbyt długo trwało zakończenie leczenia kiedy to widać pełen efekt i wargi są odpowiednio wypełnione. Nie należy zapominać o estetycznych ograniczeniach związanych ze stałymi protezami hybrydowymi. Wymiana całościowej protezy zdejmowanej, wiąże się z niewłaściwym podparciem dla ust, implanty hybrydowe natomiast utrudniają higienę jamy istnej.

Ponieważ jest to badanie naukowe, czas pozyskiwania informacji jest dłuższy niż w przypadku prywatnej praktyki. Wcześniejsze badania wykazały, że komunikacja między dentystą, a pacjentem i informacje pozyskane przed leczeniem są ważne by osiągnąć optymalne wyniki estetyczne. Co wiąże się z ogólną satysfakcją pacjenta. Stwierdzono również, że najgorsze wyniki leczenia odnotowuje się u pacjentów o wysokich lub nierealistycznych oczekiwaniach. Co dodatkowo zwiększa znaczenie komunikacji dentysty z pacjentem, podczas leczenia.

Poziom tkanki kostnej wokół implantu pozostał stabilny, do 1 mm w przypadku 96.21% implantów. Taki wynik jest zgodny z zalecanym poziomem utraty tkanki kostnej dla powodzenia osseointegracji. Wyniki są podobne do tych w innym badaniu, w którym odnotowano ubytek kości wokół implantu do 1 mm u 95,1%, a utratę wyższą niż 2 mm u 4,9%. Leczeni pacjenci powinni być poinformowani o znaczeniu okresowych przeglądów, w eliminacji powikłań, które mogą generować dodatkowe koszty leczenia. Łączniki protetyczne są łatwe do utrzymania z powodu ich odzyskiwalności. Uszkodzone mogą być wielokrotnie zamieniane.

 

gsdagag5688

PODSUMOWANIE

Wyniki badań pokazały, że wszczepiony implant może być używany długoterminowo, ze względu na możliwość jego uzupełniania.  Wczesna interwencja w przypadku uszkodzenia może zminimalizować nieprzyjemności z tym związane, utrzymując poziom tkanki kostnej na właściwym poziomie. Co wiąże się z większym zadowoleniem pacjenta. Pewnym ograniczeniem w ocenie badania jest różnorodność implantów ze względu na rozmiar, wygląd i połączenia. Różne pozycje implantów, ilość, rodzaj uzupełnień istnieją również w klinicznych przypadkach. Bardziej jednolite przypadki mogłyby być użyte w przyszłych badaniach klinicznych.

 

 

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Nieświeży oddech to wstydliwy problem wielu ludzi.Halitoza – tak fachowo nazywa się ta dość nieprzyjemna i poważna przypadłość

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022 Nieświeży oddech to wstydliwy problem wielu ludzi. Często błędnie myślimy, że jest on spowodowany tylko niewłaściwą higieną jamy ustnej. Niestety nie zawsze tak jest. Przyczyna może być dużo głębsza. Halitoza – tak fachowo nazywa się ta dość nieprzyjemna i poważna przypadłość, na którą cierpi […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x