Diastema – wstydliwy problem czy powód do dumy?

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

Dla jednych powód do dumy, dla innych koszmar. Jak się okazuję diastema to nie tylko problem estetyczny, ale również problem natury stomatologicznej. Z pewnością każdy słyszał hasło diastema, ale czy wiecie czym jest?

Otóż diastema jest to przestrzeń pomiędzy zębami, która przede wszystkim występuje między górnymi siekaczami. Zabawne, bo u niektórych zwierząt (jak bóbr) jest zjawiskiem fizjologicznym, a u ludzi jest już brana za patologię. Co powoduje, że niektóre osoby mają diastemę, a niektóre nie? Dużo by tego pisać.

Przyczyn jest wiele:

  • – może być ona spowodowana przez hipodoncję, oznacza to, że w jamie ustnej znajduje się zbyt mała ilość zębów, przez co tworzy się szpara,
  •  – zdarza się, że pojawia się dodatkowy ząb, który jest źle ułożony pomiędzy siekaczami szczęki a żuchwy,
  • – niektóre osoby mają zbyt małą ilość siekaczy bocznych, co powoduje do pojawienia się szpary,
  • – również szpara pojawia się w wyniku przerostu wędzidełka wargi.

Diastema nie zawsze jest taka sama. Dlatego można wyróżnić jej kilka rodzajów:

diastema prawdziwa – charakteryzuje się przerostem wędzidełka wargi, czyli błonki, która łączy dziąsła z wargą,

diastema rzekoma – pojawia się w wyniku braku siekaczy bocznych czy też mikrodoncją (która polega na zmniejszeniu ich rozmiaru) bądź hiperdoncją (w tym przypadku pojawia się dodatkowy ząb),

diastema fizjologiczna – pojawia się u dzieci w okresie wyrzynania się zębów stałych bocznych, przede wszystkim pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, jest to mała przerwa (ma mniej więcej max 2 mm) i w tej sytuacji opieka stomatologa nie jest potrzebna.

portal medyczny

Diastemę również dzieli się ze względu na to w jaki sposób ułożone są siekacze boczne. Takim sposobem możemy wyróżnić 3 typy diastemy:

równoległa – ułożenie zębów jest równoległe, leczenie charakteryzuje się tym, że zależy od wielkości przerwy, a także wieku pacjenta,

zbieżna – ułożenie koron zębów jest skierowane do siebie, zaś korzenie rozsunięte, w takiej sytuacji wymagane jest noszenie aparatu ortodontycznego,

rozbieżna – korony zębów ułożone są do siebie, w takim wypadku można ją leczyć aparatem zdejmowanym (aparat ruchomy, który może być zdejmowany przez pacjenta w każdym momencie)

Jak już wcześniej wspomnieliśmy diastema dla jednych osób jest w pewnym stopniu atutem, dla innych katastrofą. Ale na szczęście nie są oni skazani na długowieczne życie z nią, ponieważ można ją leczyć u stomatologa oraz ortodonty. Każda metoda wyleczenia jest indywidualne ustalona do potrzeb pacjenta oraz wielkości szpary. Stomatolog – specjalista bierze pod uwagę wiele czynników, jak chociażby:

– budowę zgryzu,

– wygląd dziąseł,

– wiek

zanim zacznie leczenie.

Wiele osób nie ma świadomości, że diastemy mniejsze niż 2 mm traktowane są jako problem stomatologiczny i nie potrzebują zabiegu. Kiedy u pacjenta występuje diastema prawdziwa, pierwsza czynność jaka zachodzi, to podcięcie wędzidełka. Kolejnym etapem jest założenie aparatu ortodontycznego. Trzeba podkreślić, że inne rodzaje diastemy również koryguje się za pomocą leczenia ortodontycznego. Właściwie dobrany aparat doskonale wyprostuje zęby i w ten sposób usunie przerwę pomiędzy siekaczami. Kiedy okazuje się, że diastema pojawiła się w wyniku dodatkowego zęba, to priorytetem jest usunięcie go. Gdy pacjent nie posiada niektórych zębów, wtedy dochodzi do współpracy ze specjalistą od implantologii i protetyki, który wszczepi ząb. Taki zabieg będzie pomocą przy pozbyciu się szpary między jedynkami.

Mówi się, że doskonałym rozwiązaniem są licówki porcelanowe. Kiedy u pacjenta istnieje możliwość powiększenia jedynek i takim sposobem wyeliminować przerwę, to stomatolog ma możliwość naklejenia na zęby płytki porcelany i poszerza ząb. Dodatkowym plusem licówek jest to, że są dobrą imitacją naturalnego szkliwa, są wytrzymałe i odporne na przebarwienia.

Jeśli ktoś chciałby w ekspresowy sposób pozbyć się diastemy, też istnieje na to sposób. Ale trzeba pamiętać, że to jest tymczasowa czynność. Taki zabieg to estetyczna odbudowa kompozytowa. W takiej sytuacji wykorzystywany jest kompozyt, który wykorzystywany jest do plomb. Stomatolog wytrawia ząb pacjenta (nie szlifuje go) kwasem demineralizującym, a następnym krokiem jest nałożenie kompozytu i nabranie jemu kształtu. Długość zabiegu to 30 minut i jest od razu widoczny, a także odwracalny (w każdej chwili można z niego zrezygnować).

Podsumowując diastema dla wielu osób jest atutem i nie planują jej usuwania. Wystarczy spojrzeć na Madonnę, Vanessę Paradis czy też znaną modelkę Georgię May Jagger. Uważają, że taka szczelina dodaje im seksapilu oraz uroku, a poza tym odróżnia je od innych i dumnie się z nią „prowadzają”. Trzeba jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach oprócz tego, że diastema jest symbolem urody, to również jest problemem estetycznym. Wielu specjalistów ostrzega, że może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie zębów, jak chociażby wady zgryzu czy choroby przyzębia, a także wady wymowy. Tak czy inaczej wybór należy wyłącznie do pacjenta i to on zadecyduje czy diastema jest dla niego atutem czy zmorą.

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Programy Specjalizacji dla Lekarzy Dentystów cz. I Kursy

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022 Myślicie, że Dentysta Stomatolog odbębni swoje kilka lat na studiach i to koniec i pozostaje mu tylko grzebanie w zębach i zbijanie grubej kasy  czy w ramach publicznej czy prywatnej praktyki lekarskiej nie narzekając na niedobór klienteli, która sama pcha się do niego drzwiami […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x