Tak było – Trochę Historii Stomatologii na fotografiach

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

najlepszy dentysta gabinet-stomatologiczny-kiedys dobry stomatolog

edtfgegteqwt

Zastraszająco wyglądają starożytne kleszcze i sekatory, usuwać miały korzenie zębów przez ich podważanie. Niestety, nie zawsze był w stanie wyciągnąć zęba jako całość.

ewrewrq

Pierwszy układ borujący był na mechanizmie sprężynowym. Został wymyślony przez brytyjskiego lekarza George’a Fellousa Harringtona w 1864 roku. Rok później, zaproponował on zdejmowaną dyszę i zmianę kąta ustawienia borowania. Hałas i drgania tego urządzenia były bardzo uciążliwe dla pacjenta, a dla lekarzy były niewygodne w obsłudze.

 

ewrewrw

Kolejny krok w rozwoju wierteł dentystycznych. Zaprojektowane z pomocą starego napędu maszyny do szycia. Było w stanie rozwijać  prędkość 2000 obrotów na minutę.

ewrfewqrqr

Pierwsza demonstracja znieczulenia, została pomyślnie przeprowadzona w 1846 roku w Bostonie. Następnie amerykański dentysta William Morton stosował do znieczulenia eter w celu usunięcia guza ze szczęki pacjenta. 
A w 1877 roku angielski lekarz Joseph Clover wynalazł urządzenie pomagające regulować ilość wdychanego gazu. 
Chloroform i eter może “wyłączyć” człowieka ze świadomości na  krótki czas, a jego skutki uboczne są porównywane z najstarszymi metodami znieczulenia  tzn. uderzeniem w głowę ciężkim przedmiotem. Zdarzało się często śmiertelnym.
Zastosowanie tlenku azotu  mieszanego z tlenem, dało lekarzom większe pole do działania. Tlenek azotu był znany przed eterem i chloroformem jako gaz rozweselający a gdy zmieszano go z tlenem, pozwoliło go wykorzystać do bardziej długotrwałej pracy.
Kolejnym krokiem dla współczesnego znieczulenia  był wynalazek z połowy XIX wieku, używanie strzykawek do iniekcji podskórnych. Podawano w nich zwykle kokainę lub chlorek etylu, zwłaszcza, gdy chodziło  o leczenie zębów.

ewrfwerqrq

Urządzenie przeciwbólowe Josepha Clovera, które reguluje ilość wdychanego eteru.

ewtertyeqrt

W połowie XIX wieku,  wyrywanie zębów wieloma rodzajami kleszczy było powszechne. Jednym z modeli siejących  strach były kleszcze w formie korkociągu, które dochodziły do korzeni dopasowując się i bardziej skutecznie usuwały zęby.

ewtfewrqt

Klucze dentystyczne, nazwane tak ze względu na podobieństwo z kluczami do drzwi, powszechne od połowy XVII do końca XIX wieku. Miały zaokrąglony pazur, który chwytał zęba, a następnie obrócił go. Procedura była bardzo traumatyczna: często pacjent miał złamaną szczękę, połamane zęby i rany szarpane.

qwrewtrewqt

W XVIII wieku, aby wydobyć pozostałości zęba używano “koziego kopyta”, nazwano to urządzenie tak ze względu na jego podobieństwo do kozich kopyt. 

 

reyreye

Pierwsze wzmianki o pelikanie znalezione zostały w 1363 r. W XVI wieku stał się on głównym narzędziem do ekstrakcji zębów. Nazwa Pelikan wzięła się z podobieństwa tego urządzenia do dziobu ptaka o tej nazwie. Narzędzie stosowano dość długo, jednak powikłania jego stosowania były częste i poważne: krwawienie dziąseł, złamania i uszkodzenia kości szczęki, nawet w rękach  wykwalifikowanych chirurgów.

rfwerewqr

 

 


weteqwtwq

Urządzenie służące w  XVI wieku dentyście do rozchylania szczęki pacjenta tak,  aby pozostała ona otwarta podczas wykonywania długich procedur leczenia stomatologicznego. Przeciwdziałało też skurczowi szczęki.

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Ankieta monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta z udzielonych świadczeń

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022 Badanie poziomu zadowolenia Pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki anonimowej ankiety – to założenie programu monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta, który ruszył  5 listopada 2015 w NFZ. Pierwszym etapem jest pilotażowe badanie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). „Narodowy Fundusz Zdrowia chce premiować jakość […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x