Gabinet stomatologiczny z biznesowego punktu widzenia

Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

Z biznesowego punktu widzenia gabinety stomatologiczne potrzebują wysokiego kapitału, który nie zawsze się zwraca. W związku z tym należy opracować model biznesowy, który będzie gwarantował wzrost przychodów i rozwój prowadzonej praktyki.

            Niejednokrotnie właściciele gabinetów stomatologicznych nie posiadają doświadczenia, ani też specjalnych szkoleń z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Jest to niewątpliwie ich duża wada. Często powodzenie gabinetów dentystycznych zależy tylko od reputacji, lokalizacji, odpowiedniego wyposażenia oraz profesjonalizmu wykonywanej usługi. Jednak aspekty te nie są wystarczające, aby osiągnąć finansowy sukces na dłuższą metę.

            Kwestia finansowa nierzadko stanowi przeszkodę w otworzeniu własnego gabinetu stomatologicznego. Ta ogromna suma pieniędzy, która jest potrzebna, aby założyć swój dentystyczny biznes niejednokrotnie zmusza do wzięcia kredytu, co niestety również nie jest łatwe.

Dlatego, bardzo ważny jest tutaj odpowiedni biznesplan i mimo że być może zupełnie nie wiesz jak się za niego zabrać, to pamiętaj, że aby odnieść sukces, musisz planować strategicznie! Rynek gospodarczy jest bardzo niepewny i tylko najlepiej prowadzone firmy mogą nie tylko przetrwać, ale również rozwijać się pod względem swoich przychodów. Bardzo ważne jest zatem świadome zarządzanie, które nie jest możliwe bez specjalnego szkolenia. Wizja, misja, cele, opis stanowiska pracy, przepływ środków pieniężnych, skala wynagrodzenia oraz wiele innych warunków stanowią podstawę dla każdego zdrowego biznesu. Często skromny budżet nie pozwala nam na zatrudnienie doświadczonego menadżera, który by nas poprowadził, dlatego też bardzo ważna jest posiadana przez nas wiedza z zakresu efektywnego zarządzania i prowadzenia biznesu.

        stomatolog    Na początku, kiedy Twój gabinet dentystyczny wystartuje bardzo ważna jest reklama – dotarcie do ludzi, potencjalnych klientów, którzy przyjdą by się u Ciebie leczyć. Później, pierwszą napotkaną trudnością może być czas, a raczej jego brak. Często nawał pracy może spowodować, że nie będziesz miał nawet czasu na omawianie ważnych kwestii ze swoim zespołem, który przez to nie będzie czuł się przez Ciebie odpowiednio zmotywowany. Również problem społeczny może dać o sobie znać – brak czasu dla rodziny, przyjaciół,a nawet dla siebie samego. To wszystko spowodowane jest tym, iż uważasz, że całkowite poświęcenie się pracy jest konieczne, aby Twój biznes się rozwijał.

Dlatego też, po rozpoczęciu działalności gospodarczej bardzo ważne jest ustalenie strategii działania. Obejmuje ona wizję, misję, cele i inne wartości, które są nieodzowną częścią budowania przyszłej działalności. Prowadzenie udanego biznesu jest bowiem niemożliwe bez przygotowania odpowiedniej strategii. Bardzo ważna jest również wiedza na temat zarządzania zasobami ludzkimi, która pozwoli Ci na właściwe ustalenie planu rozwoju Twoich pracowników.

            Jedną z najważniejszych umiejętności jest także wiedza z zakresu rachunkowości i finansów, to ona pozwoli odpowiednio monitorować przepływ pieniędzy w firmie. Niestety wielu dentystów jej nie posiada. Jednak jest ona konieczna, aby dobrze poprowadzić biznes. Również odpowiednie podejście do swoich pracowników ma tu ogromne znaczenie. Profesjonalne komunikowanie się ze swoim zespołem oraz odpowiednia motywacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania działalności.

            Po udanym starcie nie mniej ważne jest również opracowanie skutecznych sposobów na to, aby rozwijać swoją praktykę. Pojęcia takie jak marketing mix, marka, motywy zakupowe itp. są niezwykle ważne i niezbędne do tego, by stworzyć dobry plan marketingowy. Plan, który pozwoli nie tylko na osiągnięcie coraz to większych przychodów, ale także na zwiększenie wydajności i produktywności gabinetu stomatologicznego.

 

WNIOSEK

 

            W związku z tym, że na uczelniach stomatologicznych często brakuje dobrego przygotowania związanego z typowym zarządzaniem gabinetem stomatologicznym, bardzo ważne jest, aby taką biznesową wiedzę starać się zdobyć. Stomatolog, który myśli o założeniu własnej praktyki musi nabyć umiejętności, które pozwolą mu odpowiednio zarządzać swoją działalnością. Zwłaszcza jeśli niski budżet nie pozwala na zatrudnienie odpowiedniego menadżera. Również wiedza związana z normami jakości jest tutaj potrzebna. Trzeba bowiem wiedzieć jak korzystnie negocjować z dostawcami sprzętu, leków, potrzebnych materiałów, jak dobrze monitorować przepływ pieniędzy tak by firma mogła zyskać, a nie ponosiła strat. Dlatego też odpowiednie kursy z zakresu zarządzania gabinetami dentystycznymi są niezwykle ważne i potrzebne, dla wszystkich, którzy taką praktykę chcą otworzyć. 

 

żródło: Materiał Prasowy, Climo, T. (2009). The emergence of the dental practice management company. Retrieved March 24, 2016, from dentaleconomics: http://www.dentaleconomics.com/articles/print/volume-99/issue-9/features/the-emergence-of-the-dental-practice-management-company.html,Rada, R., & Johnson-Leong, C. (2004). Stress, burnout, anxiety and depression among dentists. American Dental Association, Volume 135, Issue 6, pp. 788–94.,Ueltschy, L. L., Eggert, A., & Bindl, U. (2014). Service quality and satisfaction: an international comparison of professional services perceptions. Journal of Services Marketing, Vol. 21 Iss: 6, pp.410 – 23.,Willis, O. (2013). Business Basics for Dentists. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons., See more at: http://www.smiledentaljournal.com/article.php?id=251#sthash.swdZLNUq.dpuf

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Asystentka Stomatologiczna

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022 KSZTAŁCENIE W ZAWODZIE – ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA W wielu Gabinetach Dentystycznych, oprócz Lekarza Dentysty, odpowiedzialną i ważną role pełni Asystentka. A co trzeba umieć, nauczyć się, aby realizować się w tym zawodzie? W gruncie rzeczy nie jest tego mało: ORGANIZACJA PRACY W GABINECIE DENTYSTYCZNYM Cele kształcenia […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, prosimy o komentarz.x