Aktualizacja 2024-07-12
STANDARDY AKREDYTACYJNE PODMIOTÓW SZKOLĄCYCH
— warunki, jakie musi spełnić jednostka w celu zapewnienia realizacji
programu specjalizacji w dziedzinie chirurgii stomatologicznej
Podmiot prowadzący szkolenie specjalizacyjne jest zobowiązany spełnić poniższe standardy akredytacyjne:
W zakresie prowadzenia działalności odpowiadającej profilowi szkolenia specjalizacyjnego:
posiadanie w swojej strukturze organizacyjnej oddziału chirurgii stomatologicznej lub innej komórki organizacyjnej posiadającej status podmiotu wykonującego działalność leczniczą, udzielającej specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu chirurgii
W zakresie zapewnienia warunków organizacyjnych umożliwiających realizację programu specjalizacji określonej liczbie lekarzy:
posiadanie odpowiedniego pomieszczenia dydaktycznego, wyposażonego w sprzęt audiowizualny, dostęp do Internetu oraz podstawowe podręczniki i czasopisma. naukowe z zakresu objętego programem specjalizacji.
W zakresie zapewnienia pełnienia nadzoru nad jakością szkolenia specjalizacyjnego:
posiadanie komisji lub powołanie osoby odpowiedzialnej za ocenę jakości szkolenia, organizowanie cyklicznych spotkań z lekarzami odbywający–mi szkolenie specjalizacyjne, przyjmowanie i analizowanie zgłaszanych przez lekarzy uwag dotyczących problemów w realizacji ww. szkolenia.
W zakresie zapewnienia monitorowania dokumentacji szkolenia specjalizacyjnego danego lekarza:
okresowa kontrola kart szkolenia specjalizacyjnego oraz indeksów wykonanych zabiegów i procedur medycznych lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne,
weryfikacja terminowości odbywania i zaliczania kursów specjalizacyjnych, staży kierunkowych oraz wykonywania zabiegów i procedur medycznych objętych programem specjalizacji, dokonywana przez komisję lub osobę odpowiedzialną za ocenę jakości szkolenia.
W zakresie zapewnienia odpowiedniej kadry:
posiadanie kadry specjalistów, którzy mogą pełnić funkcje kierownika specjalizacji lub kierownika stażu kierunkowego określonych w programie specjalizacji.
W zakresie zapewnienia sprzętu i aparatury niezbędnych do realizacji programu specjalizacji:
posiadanie sprzętu i materiałów do wykonania badań oraz dostępu do badań ważnych w diagnostyce w zakresie chirurgii stomatologicznej,
posiadanie sprzętu (np. unity stomatologiczne, komputerowa baza danych służąca do prowadzenia dokumentacji i wspomagania działalności leczniczej) oraz instrumentarium do realizowania zabiegów • chirurgicznych na wyrostkach zębodołowych kości szczękowych oraz jamy ustnej, jak również aparaturę medyczną niezbędną do realizacji zadań określonych programem specjalizacji (np. RTG),
zapewnienie współpracy z podmiotami w celu umożliwienia zrealizowania koniecznych procedur (np. badań histopatologicznych i bakteriologicznych, TK. RM ).
W zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych umożliwiających zrealizowanie programu specjalizacji określonej liczbie lekarzy:
prowadzenie działalności polegającej na udzielaniu pełnoprofilowych świadczeń medycznych w dziedzinie chirurgii stomatologicznej,
udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych, w tym wykonywanie zabiegów i procedur odpowiedniego rodzaju, w zakresie i liczbie umożliwiającej wszystkim lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne, w danej jednostce, realizację programu specjalizacji, w tym wykonanie zabiegów i procedur medycznych określonych w programie specjalizacji, z uwzględnieniem staży kierunkowych.
W zakresie zapewnienia lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne pełnienia dyżurów medycznych: .
— zapewnienie pełnienia dyżurów medycznych w wymiarze określonym w programie specjalizacji lub wykonywania pracy w systemie zmianowym lub równoważnym czasie pracy w maksymalnym czasie pracy dopuszczonym w przepisach o działalności leczniczej.