Tak było – Trochę Historii Stomatologii na fotografiach

Stomatolog

()

Aktualizowanon 21 listopada 2022

najlepszy dentysta gabinet-stomatologiczny-kiedys dobry stomatolog

edtfgegteqwt

Zastraszająco wyglądają starożytne kleszcze i sekatory, usuwać miały korzenie zębów przez ich podważanie. Niestety, nie zawsze był w stanie wyciągnąć zęba jako całość.

ewrewrq

Pierwszy układ borujący był na mechanizmie sprężynowym. Został wymyślony przez brytyjskiego lekarza George’a Fellousa Harringtona w 1864 roku. Rok później, zaproponował on zdejmowaną dyszę i zmianę kąta ustawienia borowania. Hałas i drgania tego urządzenia były bardzo uciążliwe dla pacjenta, a dla lekarzy były niewygodne w obsłudze.

 

ewrewrw

Kolejny krok w rozwoju wierteł dentystycznych. Zaprojektowane z pomocą starego napędu maszyny do szycia. Było w stanie rozwijać  prędkość 2000 obrotów na minutę.

ewrfewqrqr

Pierwsza demonstracja znieczulenia, została pomyślnie przeprowadzona w 1846 roku w Bostonie. Następnie amerykański dentysta William Morton stosował do znieczulenia eter w celu usunięcia guza ze szczęki pacjenta. 
A w 1877 roku angielski lekarz Joseph Clover wynalazł urządzenie pomagające regulować ilość wdychanego gazu. 
Chloroform i eter może “wyłączyć” człowieka ze świadomości na  krótki czas, a jego skutki uboczne są porównywane z najstarszymi metodami znieczulenia  tzn. uderzeniem w głowę ciężkim przedmiotem. Zdarzało się często śmiertelnym.
Zastosowanie tlenku azotu  mieszanego z tlenem, dało lekarzom większe pole do działania. Tlenek azotu był znany przed eterem i chloroformem jako gaz rozweselający a gdy zmieszano go z tlenem, pozwoliło go wykorzystać do bardziej długotrwałej pracy.
Kolejnym krokiem dla współczesnego znieczulenia  był wynalazek z połowy XIX wieku, używanie strzykawek do iniekcji podskórnych. Podawano w nich zwykle kokainę lub chlorek etylu, zwłaszcza, gdy chodziło  o leczenie zębów.

ewrfwerqrq

Urządzenie przeciwbólowe Josepha Clovera, które reguluje ilość wdychanego eteru.

ewtertyeqrt

W połowie XIX wieku,  wyrywanie zębów wieloma rodzajami kleszczy było powszechne. Jednym z modeli siejących  strach były kleszcze w formie korkociągu, które dochodziły do korzeni dopasowując się i bardziej skutecznie usuwały zęby.

ewtfewrqt

Klucze dentystyczne, nazwane tak ze względu na podobieństwo z kluczami do drzwi, powszechne od połowy XVII do końca XIX wieku. Miały zaokrąglony pazur, który chwytał zęba, a następnie obrócił go. Procedura była bardzo traumatyczna: często pacjent miał złamaną szczękę, połamane zęby i rany szarpane.

qwrewtrewqt

W XVIII wieku, aby wydobyć pozostałości zęba używano “koziego kopyta”, nazwano to urządzenie tak ze względu na jego podobieństwo do kozich kopyt. 

 

reyreye

Pierwsze wzmianki o pelikanie znalezione zostały w 1363 r. W XVI wieku stał się on głównym narzędziem do ekstrakcji zębów. Nazwa Pelikan wzięła się z podobieństwa tego urządzenia do dziobu ptaka o tej nazwie. Narzędzie stosowano dość długo, jednak powikłania jego stosowania były częste i poważne: krwawienie dziąseł, złamania i uszkodzenia kości szczęki, nawet w rękach  wykwalifikowanych chirurgów.

rfwerewqr

 

 


weteqwtwq

Urządzenie służące w  XVI wieku dentyście do rozchylania szczęki pacjenta tak,  aby pozostała ona otwarta podczas wykonywania długich procedur leczenia stomatologicznego. Przeciwdziałało też skurczowi szczęki.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Opinie z Social Media

Następny post

Ankieta monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta z udzielonych świadczeń

+ - () Aktualizowanon 21 listopada 2022 Badanie poziomu zadowolenia Pacjentów ze świadczeń opieki zdrowotnej w oparciu o wyniki anonimowej ankiety – to założenie programu monitorowania poziomu satysfakcji Pacjenta, który ruszył  5 listopada 2015 w NFZ. Pierwszym etapem jest pilotażowe badanie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). „Narodowy Fundusz Zdrowia chce premiować […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług