Nieświeży oddech to wstydliwy problem wielu ludzi.Halitoza – tak fachowo nazywa się ta dość nieprzyjemna i poważna przypadłość

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

Nieświeży oddech to wstydliwy problem wielu ludzi. Często błędnie myślimy, że jest
on spowodowany tylko niewłaściwą higieną jamy ustnej. Niestety nie zawsze tak jest. Przyczyna może być dużo głębsza.

Halitoza – tak fachowo nazywa się ta dość nieprzyjemna i poważna przypadłość, na którą cierpi wielu ludzi. Może być nawracająca lub przewlekła. Jest prawdziwą zmorą szczególnie dla osób młodych i aktywnych zawodowo. Halitozę możemy podzielić na:

  1. Halitozę fizjologiczną, której powodem nie jest choroba, ale na przykład niewłaściwe żywienie czy niedostateczna higiena jamy ustnej

  2. Halitozę patologiczną, gdzie przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest choroba na przykład układu pokarmowego

  3. Pseudo halitozę, która charakteryzuje się tym, że tylko chory czuje nieprzyjemny zapach ze swoich ust

  4. Halitofobię, czyli lękiem przed przykrym zapachem z ust

W rozpoznaniu halitozy stosuje się metodę organoleptyczną, która polega na wąchaniu z bliskiej odległości powietrza wydychanego przez osobę chorą. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Co zrobić, aby się jej pozbyć?

Leczenie nieprzyjemnego oddechu warto zacząć od odnalezienia przyczyny. Mogą one być następujące:

  1. niewłaściwa higiena jamy ustnej

  2. choroby zębów – paradontoza

  3. zapalenia dziąseł – afty

  4. protezy i aparaty ortodontyczne

  5. suchość w jamie ustnej

  6. choroby przewodu pokarmowego – refluks

  7. infekcje gardła – zapalenie migdałów

  8. choroby układu oddechowego – gruźlica

  9. palenie papierosów

Ponoć w ponad 80% przypadków nieświeży oddech wiąże się z bakteriami, które w ogromnych ilościach mieszczą się na tylnej, grzbietowej powierzchni języka. Dlatego też, w pierwszej kolejności sprawdza się zawsze jamę ustną, ponieważ to zwykle w niej znajduje się podłoże brzydkiego zapachu z ust. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, to należy poszerzyć diagnostykę o schorzenia układu pokarmowego, oddechowego oraz schorzenia ogólnoustrojowe.

Jak widać przyczyny są różne – poważne oraz błahe, ale problem jest duży i trzeba z nim walczyć.

Jeśli przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej koniecznie musimy zadbać o swoje zęby. Odpowiednio częste i dokładne mycie zębów oraz płukanie jamy ustnej jest niezwykle ważne. Bakterie i grzyby osiadające na zębach i języku często są przyczyną próchnicy oraz chorób dziąseł, którym zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. W przypadku osób noszących protezy bardzo ważna jest również odpowiednia higiena bowiem często na protezach gromadzi się wiele bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. To samo tyczy się aparatów ortodontycznych, w których gromadzi się jedzenie i namnażają się bakterie.

Jeśli przyczyną halitozy są choroby laryngologiczne należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia właściwego leczenia. Skłonność do angin, częsty nieżyt nosa czy zapalenie zatok bardzo często odpowiadają za nieprzyjemny zapach z naszej jamy ustnej. Szczególnie na migdałkach może gromadzić się bardzo nieprzyjemna w zapachu wydzielina spływająca z zatok i nosa. Również niewłaściwa praca ślinianek sprzyja gromadzeniu się w buzi bakterii, czego skutkiem jest nieprzyjemny zapach.

Jeśli zaś przyczyną nieświeżego oddechu są problemy żołądkowe należy skonsultować się z gastrologiem, który zaproponuje właściwe leczenie. Wrzody, refluks oraz kłopoty z trawieniem to tylko niektóre czynniki wywołujące nieprzyjemny zapach z ust. Jednak odpowiednia dieta jest tu bardzo ważna. Przy refluksie należy unikać wszelkich kwaśnych pokarmów, a także tych, które zwiększają wydzielanie się soku żołądkowego.

Jedną z przyczyn halitozy może być również kandydoza, czyli drożdżyca. Najczęściej jest ona wywołana drożdżakami chorobotwórczymi z rodzaju Candida. W walce z tą przypadłością pomogą nam odpowiednie witaminy czy też probiotyki.

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być również choroby układu oddechowego takie jak na przykład zapalenie oskrzeli czy gruźlica.

Również spożycie wielu pokarmów jest powodem tej przykrej dolegliwości. Czosnek, chrzan, cebula, niektóre przyprawy czy zioła zawierają lotne związki, które po spożyciu wydychane są z powietrzem i dają intensywny, nieprzyjemny zapach.

Przyczyną halitozy mogą być również dolegliwości, których sami byśmy nie połączyli z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej.

Należą do nich:

  1. zaburzenia hormonalne, które prowadzą do zachwiania flory bakteryjnej w naszych ustach

  2. cukrzyca – nieleczona może prowadzić do tzw. oddechu kwasiczego

  3. stres, który często hamuje wydzielanie śliny

  4. niewłaściwie diety odchudzające, które prowadzą do odwodnienia naszego organizmu

  5. leki odwadniające oraz wszystkie, które wysuszają jamę ustną

Jak wiemy leczenie powyższych schorzeń często nie jest łatwe i wymaga czasu dlatego też, zastanówmy się co możemy zrobić aby chociaż doraźnie wstrzymać halitozę? Sposobów jest wiele, począwszy od miętowych gum czy dropsów po specjalne płukanki i leki. Jednak podstawą jest higiena całej jamy ustnej i mycie języka, poza tym preparaty zawierające związki bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne, ale nie na bazie alkoholu. Często odruchowo sięgamy po różnego rodzaju odwieczerze do ust. Pamiętajmy jednak, że stosowane w nadmiernych ilościach mogą prowadzić do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej w naszej jamie ustnej i tym samym tylko nasilić problem. Skutecznym i naturalnym sposobem są ziołowe tabletki zawierające cynk, który neutralizuje związki siarki w naszej jamie ustnej. Oprócz tego skuteczne są także drażetki chlorofilowe z solą sodową kompleksu miedziowego chlorofiliny. Również płukanki z szałwii i mentolu mogą pomóc nam pozbyć się tej nieprzyjemnej, wstydliwej woni. Domowym i tanim sposobem jest też natka pietruszki, która skutecznie neutralizuje brzydki zapach z ust. Bardzo ważne w leczeniu halitozy jest też odstawienie papierosów oraz ograniczenie słodyczy, kawy i alkoholu.

Warto zadbać o nasz świeży oddech. Nieprzyjemny zapach często prowadzi do zmniejszenia kontaktów międzyludzkich oraz zamknięcia się w sobie. Osoby z brzydkim oddechem boją się odrzucenia co często prowadzi do celowego unikania bliskości oraz różnych społecznych fobii. Niska samoocena, wyobcowanie, kompleksy, to poważne skutki tej nieprzyjemnej i jak widać bardzo wstydliwej dolegliwości. Dlatego też, należy szukać przyczyny i skutecznie walczyć z halitozą tak, aby nie zdominowała naszego życia.

Źródła: nazdrowie.pl, kobieta.onet.pl

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Wpływ problemów w jamie ustnej na zdrowie tematem kongresu stomatologów

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022 Wpływ stanów patologicznych w jamie ustnej na zdrowie będzie jednym z głównych tematów Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, który w 2016 r. odbędzie się w Poznaniu. Wydarzenie ma być szansą dla polskiej nauki i branży stomatologicznej. W Kongresie weźmie udział około 12 tys. stomatologów […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x