()

Aktualizacja 2024-07-12

Skutki promieniowania elektromagnetycznego (x-ray,rentgen) można podzielić na dwie kategorie: efekty stochastyczne i reakcje tkankowe. Efekty stochastyczne są spowodowane nieprawidłową naprawą uszkodzeń DNA wywołanych promieniowaniem, co skutkuje zmianami w sekwencjonowaniu DNA. Zakłada się, że tego typu skutki nie mają progu, dlatego niezwykle istotne jest minimalizowanie dawki promieniowania w celu zmniejszenia ryzyka związanego z promieniowaniem. Kiedy w komórkach somatycznych zachodzą zmiany w sekwencjonowaniu DNA, może to powodować raka, a istnieją mocne dowody na raka wywołanego promieniowaniem u ludzi narażonych na promieniowanie jonizujące. I odwrotnie, gdy w komórkach rozrodczych zachodzą zmiany w sekwencjonowaniu DNA, skutki dziedziczne mogą zostać przekazane potomstwu pacjentów narażonych na działanie leku. Jednakże nie ma dowodów na dziedziczne skutki promieniowania u ludzi. Reakcje tkankowe lub skutki deterministyczne występują tylko wtedy, gdy dawka przekracza określoną wartość progową.

Podczas przeglądów stomatologicznych tarczyca jest szczególnie narażona na skutki narażenia na promieniowanie. Podczas wykonywania zabiegów radiograficznych należy wziąć pod uwagę anatomiczne położenie badanego obszaru, szczególnie w przypadku dzieci. Należy również podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę wszystkich zaangażowanych stron. Stosując kołnierze tarczycowe i kolimację, można znacznie zmniejszyć ilość narażenia tarczycy na promieniowanie. Ze względu na delikatny charakter stomatologicznych procedur radiograficznych konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W celu ograniczenia narażenia na promieniowanie zaleca się stosowanie obroży ochronnych przeznaczonych specjalnie dla tarczycy.

Obrazowanie punktowe w gabinetach stomatologicznych obejmuje obrazowanie wewnątrzustne, panoramiczne, cefalometryczne i tomografię komputerową wiązki stożkowej (CBCT). Ponadto dentyści m o g ą zalecić wykonanie wielorzędowej tomografii komputerowej (TK), na przykład w celu oceny patologii szczęk i tkanek miękkich.

Amerykańska Akademia Radiologii Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowej (American Academy of Oral and Maxillofacial Radiology) jest organizacją zajmującą się promowaniem wykorzystania radiologii w diagnostyce i leczeniu schorzeń jamy ustnej i szczękowo-twarzowej. Jej misją jest zapewnienie edukacji i szkoleń profesjonalistom w tej dziedzinie, a także rozwój badań i praktyki klinicznej. Akademia ta jest uznawana za wiodący autorytet w dziedzinie radiologii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej ze względu na swoje zaangażowanie w innowacyjność.
Aby zapewnić jasne wytyczne dotyczące stosowania osłon kontaktowych pacjenta podczas obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego, utworzono komitet ad hoc w celu opracowania zaleceń i wytycznych klinicznych opartych na dowodach naukowych.

 

Amerykańska Akademia Radiologii Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowej zaleca zaprzestanie osłaniania gonad, struktur miednicy i płodów podczas obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego oraz niestosowanie osłon tarczycy podczas niektórych procedur obrazowania ze względu na znikome ryzyko.

 

Erika Benavides i współpracownicy (2023) poinformowali w artykule “Patient shielding during dentomaxillofacial radiography”, że Amerykańska Akademia Radiologii Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowej ustaliła, że osłona kontaktowa pacjenta podczas obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego jest niepotrzebna.

Ołowiane fartuchy nie chronią przed wewnętrznym promieniowaniem rozproszonym, a dawki promieniowania dla gonad i płodu zostały zredukowane do nieistotnych poziomów.
Osłona tarczycy podczas obrazowania jest również uważana za zbędną.
Zastosowanie kolimacji prostokątnej i receptorów cyfrowych może zmniejszyć narażenie.
Należy zaprzestać stosowania osłon gonadalnych i płodowych.
Brak odpowiedniej opieki stomatologicznej jest bardziej szkodliwy dla płodu niż jakiekolwiek ryzyko związane z ekspozycją.
Osłony tarczycy również powinny zostać zaprzestane jako rutynowa praktyka.

CZYTAJ  Stomatolodzy chcą zwrotu kosztów za urządzenia do usuwania rtęci z zębów

Ustalenia

W przypadku radiografii wewnątrzustnej kolimacja prostokątna ogranicza wiązkę do rozmiaru receptora obrazu i zmniejsza dawkę dla pacjenta o 60%.

W przypadku stosowania fartucha ołowianego w pediatrycznej tomografii komputerowej klatki piersiowej średnia procentowa redukcja dawki poza skanowanym obszarem wynosi około 19,1%, 10,1% i 4,3% odpowiednio w odległości 1, 5 i 10 cm od krawędzi skanu.

Ponad 86% gabinetów stomatologicznych korzysta z obrazowania cyfrowego, co pozwala na znaczną redukcję dawki w obrazowaniu wewnątrzustnym.

Dane z ogólnokrajowej oceny trendów rentgenowskich podkreślają prawie 40% redukcję dawki stosowanej do uzyskania radiogramów wewnątrzustnych od czasu poprzedniego badania grupy.

Obrazowanie cyfrowe z wykorzystaniem komplementarnych czujników półprzewodnikowych z tlenkami metali dodatkowo zmniejsza dawkę o 50%.

Podobnie jak w przypadku obrazowania wewnątrzustnego, ponad 80% aparatów panoramicznych wykorzystuje cyfrowe receptory obrazu.

Najważniejsze rozstrzygnięcia

 

Podsumowanie działalności naukowej

Najskuteczniejszym podejściem do eliminacji niepotrzebnego promieniowania jest odpowiednie zalecenie radiograficzne poprzez zastosowanie kryteriów wyboru.

Kolimacja prostokątna ogranicza wiązkę do rozmiaru receptora obrazu i zmniejsza dawkę dla pacjenta o 60%.

Receptory obrazu i optymalizacja ekspozycji Zastosowanie cyfrowych receptorów do radiografii wewnątrzustnej, panoramicznej i cefalometrycznej zmniejsza ekspozycję na promieniowanie.

Prawie 80% panoramicznych unitów radiograficznych w gabinetach stomatologicznych wykorzystuje receptory cyfrowe.

American National Standard Institute/American Dental Association Standard 1094 zawiera wytyczne dotyczące ustalenia optymalnych ustawień ekspozycji dla obrazowania wewnątrzustnego z uwzględnieniem wieku i wielkości pacjenta.

Niektóre urządzenia TK umożliwiają automatyczną kontrolę ekspozycji w celu dostosowania ekspozycji na promieniowanie dla każdego pacjenta

Ekranowanie, to podejście ma na celu zmniejszenie narażenia wrażliwych tkanek na promieniowanie zewnętrzne.

CZYTAJ  Co to jest martwy ząb? Czy dentysta podejmując decyzje o odcięciu dopływu krwi do zęba nie działa zbyt pochopnie?

OSŁONA GONAD PODCZAS RADIOGRAFII ZĘBOWO-SZCZĘKOWO-TWARZOWEJ

Praktyka stosowania osłony gonad w radiografii zębowo-szczękowo-twarzowej Osłona gonad podczas obrazowania stomatologicznego jest kontrowersyjna i została wdrożona w celu optymalizacji ochrony pacjenta podczas procedur obrazowania radiograficznego.

Stosowanie fartuchów gonadalnych jest powszechną praktyką, a pacjenci oczekują i często żądają osłon podczas wykonywania radiogramów stomatologicznych.

Ta długotrwała praktyka odzwierciedla społeczne postrzeganie ryzyka związanego z promieniowaniem i łatwość korzystania z fartuchów.

Ryzyko dziedzicznych skutków promieniowania praktycznie nie istnieje w przypadku obrazowania diagnostycznego, a dane nie potwierdzają rutynowego stosowania osłon gonad.

Fartuchy ołowiane nie chronią przed wewnętrznym promieniowaniem rozproszonym, a dawki promieniowania dla gonad i płodu spowodowane promieniowaniem rozproszonym z diagnostyki obrazowej zostały zredukowane do nieistotnych poziomów.

Dowody naukowe nie wskazują na potrzebę ochrony przed dziedzicznymi skutkami promieniowania, a osłona gonad podczas obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego jest uważana za niepotrzebną.

Osłony ołowiane nie zmniejszają promieniowania pochłanianego przez narządy rozrodcze poza polem podstawowym. Ogólnie rzecz biorąc, dowody naukowe nie wskazują na potrzebę ochrony przed dziedzicznymi skutkami promieniowania, a osłony gonad podczas obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego są uważane za zbędne

Tomografia komputerowa głowy

Ekspozycja zarodka i płodu na promieniowanie: obrazowanie ciężarnej pacjentki Naukowcy donoszą o reakcjach tkankowych i stochastycznej indukcji raka w wyniku napromieniowania in utero ludzkiego zarodka i płodu.

ZALECENIA Osłanianie gonad i płodu pacjenta podczas diagnostycznego obrazowania wewnątrzustnego, panoramicznego, cefalometrycznego i CBCT powinno zostać zaprzestane jako rutynowa praktyka.

We wszystkich metodach obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego, w tym CBCT, płód znajduje się poza polem obrazowania, a dawka promieniowania jest mniejsza niż 0,01 mGy, co wynika z wewnętrznego promieniowania rozproszonego, które nie jest tłumione przez zewnętrzne osłony.

W przypadku narządów znajdujących się poza obrazowanym polem większość ekspozycji na promieniowanie wynika z wewnętrznego promieniowania rozproszonego, a osłony zapewniają pacjentowi znikomą ochronę.

W przypadku obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego dotyczy to ekspozycji gonad, płodów i piersi i ma zastosowanie do wszystkich pacjentów, w tym ciężarnych i dzieci.

W przypadku ciąży, brak odpowiedniej opieki nad pacjentką z chorobą stomatologiczną jest znacznie bardziej szkodliwy dla płodu niż jakiekolwiek ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie

Ustalenia

Kolimacja prostokątna ogranicza wiązkę do rozmiaru receptora obrazu i zmniejsza dawkę dla pacjenta o 60%.

W przypadku stosowania fartucha ołowianego w pediatrycznej tomografii komputerowej klatki piersiowej średnia procentowa redukcja dawki poza skanowanym obszarem wynosi około 19,1%, 10,1% i 4,3% odpowiednio w odległości 1, 5 i 10 cm od krawędzi skanu.

Ponad 86% gabinetów stomatologicznych korzysta z obrazowania cyfrowego, co pozwala na znaczną redukcję dawki w obrazowaniu wewnątrzustnym.

Dane z Nationwide Evaluation of X-ray Trends podkreślają prawie 40% redukcję dawki stosowanej do uzyskania radiogramów wewnątrzustnych od czasu poprzedniego badania grupy.

Obrazowanie cyfrowe z wykorzystaniem komplementarnych czujników półprzewodnikowych z tlenkami metali dodatkowo zmniejsza dawkę o 50%.

Ponad 80% aparatów panoramicznych wykorzystuje cyfrowe receptory obrazu.

OSŁONA TARCZYCY PODCZAS RADIOGRAFII ZĘBOWO-SZCZĘKOWO-TWARZOWEJ

Praktyka stosowania osłony tarczycy w radiografii szczękowo-twarzowej. Osłona tarczycy jest od dawna zalecana w zakresie bezpieczeństwa radiologicznego w stomatologii.

CZYTAJ  Metody leczenia chorób przyzębia.

Dane z różnych źródeł populacyjnych konsekwentnie potwierdzają, że promieniowanie jest istotnym czynnikiem rakotwórczym tarczycy.

Dane te zostały szczegółowo podsumowane w raporcie NCRP nr 159. Stałą tendencją we wszystkich badaniach jest wyższa wrażliwość na indukcję raka tarczycy u dzieci i młodzieży; w porównaniu z dorosłymi ryzyko jest 3-krotnie wyższe w przypadku narażenia od wieku.

Szacuje się, że rocznie w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 380 milionów wewnątrzustnych badań radiograficznych.

Osłony mogą być umieszczane w celu zmniejszenia dawki na tarczycę, ich umieszczenie może powodować artefakty, które pogarszają jakość obrazu i negatywnie wpływają na ocenę diagnostyczną.

Ochronne kołnierze tarczycy i kolimacja znacznie zmniejszają narażenie tarczycy na promieniowanie podczas stomatologicznych procedur radiograficznych.

ZALECENIA Osłanianie tarczycy pacjenta podczas diagnostycznego obrazowania wewnątrzustnego, panoramicznego, cefalometrycznego i CBCT powinno zostać zaprzestane jako rutynowa praktyka.

Federalne, stanowe i lokalne przepisy i wytyczne powinny zostać zmienione w celu usunięcia wszelkich faktycznych lub dorozumianych wymogów dotyczących rutynowej osłony tarczycy dla obrazów wewnątrzustnych, panoramicznych, cefalometrycznych i CBCT.

 

Podsumowując, w przypadku narządów znajdujących się poza obrazowanym polem większość ekspozycji na promieniowanie wynika z wewnętrznego promieniowania rozproszonego, a osłony zapewniają pacjentowi znikomą ochronę. W przypadku obrazowania zębowo-szczękowo-twarzowego dotyczy to ekspozycji gonad, płodów i piersi i ma zastosowanie do wszystkich pacjentów, w tym ciężarnych i dzieci. U wszystkich pacjentów najważniejsze jest przestrzeganie zasad ALARA (as low as reasonably achievable). Obejmuje to odpowiedni dobór pacjentów i optymalizację procedury, w tym kolimację i okresowe zapewnianie jakości. Te procedury redukcji dawki odpowiednio zmniejszają ryzyko związane z promieniowaniem. Ważne jest, aby klinicysta podkreślał korzyści i bezpieczeństwo procedur obrazowania stomatologiczno-szczękowo-twarzowego oraz potrzebę obrazowania w celu ułatwienia diagnozy i szybkiego leczenia. Szczególnie w przypadku ciąży, brak odpowiedniej opieki nad pacjentką w przypadku choroby stomatologicznej jest znacznie bardziej szkodliwy dla płodu niż jakiekolwiek ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie.

 

Europejski konsensus dotyczący osłon w kontakcie z pacjentem nie zaleca stosowania osłon gonadalnych ani osłon piersi podczas obrazowania radiologicznego. Europejski konsensus w sprawie osłon kontaktowych pacjenta został opublikowany w 2021/2022 roku.

 

 

 

 

 

żródło: Naukowcy udostępnili dane  na stronie: doi.org/10.1016/j.adaj.2023.06.015

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Ilość:

Do tej pory nie oddano żadnych głosów! Bądź pierwszą osobą, która to oceni.

Podziel się
5 5 5

Excellent

Osłona pacjenta podczas radiografii zębowo-szczękowo-twarzowej 2023
Osłona pacjenta podczas radiografii zębowo-szczękowo-twarzowej 2023
★★★★★
5 5 1
Excellent website with information on choosing the best dentist.

RANKINGI 2025