Słów kilka o aparatach ortodontycznych

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

SŁÓW KILKA O APARATACH ORTODONTYCZNYCH

Leczenie ortodontyczne może rozwiązać wiele problemów począwszy od cofniętej linii brody, nieprawidłowego zgryzu i krzywego uzębienia po zwiększenie pewności siebie.  Aparaty ortodontyczne przeznaczone są zarówno dla dzieci, jaki i dla dorosłych, a ich noszenie jest obecnie bardzo popularne.
W ostatnich czasach dziedzina ortodoncji uległa wielkiej rewolucji. Obecnie stosowane materiały oraz techniki leczenia są na bardzo wysokim poziomie i umożliwiają pacjentom efektowne leczenie w dość krótkim czasie. Materiały, z jakich wykonany jest aparat są bardzo różnorodne, przez co wygląd aparatu można dostosować do upodobań niemal każdego pacjenta. Szeroka gama kolorów zamków przy aparacie stałym sprawia, że dzieci chętniej go noszą. Zamki kolorystycznie dobrane do odcienia zębów sprawiają, że aparat jest praktycznie niewidoczny i chętnie noszony również przez dorosłych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie dostępny jest bardzo szeroki wybór aparatów ortodontycznych. Ze względu na rodzaj możemy je podzielić na: aparaty ruchome i stałe.
Aparat ruchomy pacjent może zdejmować samodzielnie. Należy go nosić ściśle według wskazań lekarza (przeważnie kilkanaście godzin na dobę).
Tradycyjny aparat ruchomy zbudowany jest z:

  1. kolorowej akrylowej płytki,
  2. drutów,
  3. elementów dodatkowych takich jak śruba czy sprężyna.

Aparat ruchomy stosowany jest głównie u dzieci i młodzieży z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Skuteczne leczenie za pomocą tego typu aparatu wymaga bardzo dużej systematyczności oraz  samodyscypliny. Czas leczenia zależy od wieku pacjenta, rodzaju wady oraz od podatności zgryzu na zmiany.
Aparaty ruchome często służą również do utrwalenia leczenia za pomocą aparatu stałego.

Aparat stały jest naklejony na zęby specjalnym klejem, przez co pacjent nosi go stale przez cały okres leczenia. Aparat ten składa się z:

  1. zamków, które mogą być metalowe lub kosmetyczne – ceramiczne, kryształowe, plastikowe),
  2. ligatury ( dostępne w praktycznie każdym kolorze), które wymieniane są podczas wizyty kontrolnej,
  3. łuku, który wymieniany jest kilka razy w ciągu całego leczenia.

Aparat stały może być stosowany wyłącznie na zębach stałych najlepiej wtedy, kiedy układ kostny pacjenta jest już w pełni rozwinięty.
Możemy wyróżnić również aparaty pomocnicze, które wspomagają leczenie ortodontyczne. Należą do nich:

  1. XYZ – aparat do dystalizacji zębów trzonowych,
  2. XYZ – stosowany jest głównie przy leczeniu tyłozgryzów,
  3. Płytka XYZ – aparat stosowany do zwiększenia zakotwienia zębów bocznych,
  4. Maska twarzowa – to wyciąg zewnątrzustny stosowany łącznie z aparatem stałym lub ruchomym, który służy do doprzedniego przemieszczeniu górnych zębów, u rosnących dzieci może też działać ortopedycznie, pobudzając wzrost doprzedni szczęki,
  5. XYZ – aparat grubołukowy, stosowanego do ekspansji – poszerzania szczęki górnej lub dolnej,
  6. Łuki podniebne – służą do stabilizacji zakotwienia zębów lub ich aktywnego przesuwania

Niezależnie od rodzaju aparatu projektowany jest on zawsze indywidualnie pod każdego pacjenta.

dentysta

Koszt leczenia ortodontycznego

Na całkowity koszt leczenia ortodontycznego składają się: koszt aparatu ortodontycznego, koszt każdorazowej wizyty kontrolnej oraz ewentualne koszty leczenia próchnicy. W przypadku aparatów ruchomych koszty są dużo mniejsze. Cena takiego aparatu wynosi od 400 zł w górę natomiast w przypadku aparatu stałego jest ona znacznie wyższa i wynosi od 2000 zł za jeden łuk zębowy.
Kosz wizyt kontrolnych uzależniony jest od danego gabinetu ortodontycznego. W większości gabinetów możliwe jest rozłożenie kosztów na dogodne raty.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Pierwszym etapem leczenia jest wstępna wizyta w specjalistycznym gabinecie w celu przeprowadzenia diagnostyki ortodontycznej.  Bardzo ważne jest ustalenie planu i sposobu leczenia. Dobór odpowiedniego aparatu oraz oczywiście kosztów. Po tych ustaleniach wykonuje się specjalny odlew uzębienia pacjenta oraz zdjęcia RTG. Kolejnym etapem podczas następnej wizyty jest założenie przygotowanego aparatu. W przypadku aparatów ruchomych ortodonta uczy dziecko i rodzica jak prawidłowo zakładać i nosić aparat oraz uczula o jego dbanie. Ustalony zostaje godzinowy czas noszenia aparatu oraz termin kolejnej kontrolnej wizyty. Jeśli zaś chodzi o aparaty stałe, to proces założenia takiego aparatu jest trochę bardziej skomplikowany. Najpierw lekarz dokładnie czyści zęby pacjenta, następnie przykleja do zębów trzonowych metalowe pierścienie lub zakłada na nie specjalne tuby. Do każdego zęba przykleja zamki, przez które przechodzi cieniutki drucik, który działa na zęby z określoną siłą. Zakładanie aparatu stałego nie jest bolesne i trwa około półtorej godziny. Po założeniu aparatu kolejnym etapem w procesie leczenia są systematyczne wizyty u ortodonty w celu kontroli postępów leczenia oraz odpowiedniej regulacji aparatu. Nagrodą za cierpliwość jest ostatni etap leczenia – zdjęcie aparatu, założenie płytki retencyjnej oraz okresowa kontrola w celu długotrwałego utrzymania pięknego uśmiechu.

Czas leczenia

Czas leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju aparatu, wieku pacjenta, wady uzębienia oraz podatności zgryzu na zmiany. W przypadku aparatu ruchomego czas leczenia uwarunkowany jest przede wszystkim systematycznością noszenia. Im aparat jest rzadziej noszony tym leczenie się wydłuża. W przypadku aparatów stałych cały proces leczenia trwa od kilkunastu miesięcy do trzech lat.  Procesu tego nie można przyśpieszyć, gdyż zastosowanie zbyt dużej siły przesuwającej zęby lub zbyt częste wymienianie elementów pracujących aparatu może doprowadzić do uszkodzenia zębów. W czasie leczenia konieczne są regularnie kontrole u prowadzącego ortodonty.

Prawidłowe dbanie o aparat ortodontyczny

Podczas leczenia ortodontycznego niezwykle ważne jest prawidłowe dbanie o utrzymanie higieny jamy ustnej i aparatu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt mała higiena może doprowadzić do osłabienia szkliwa, próchnicy i stanów zapalnych dziąseł oraz jamy ustnej.
W przypadku aparatów ruchomych utrzymanie odpowiedniej higieny jest dużo łatwiejsze. Po wyjęciu aparatu należy starannie umyć zęby oraz aparat. W czasie, gdy aparat nie jest noszony należy go trzymać przeznaczonym do tego czystym pudełeczku.
W przypadku aparatów stałych utrzymanie czystości jest trochę trudniejsze, ale oczywiście możliwe. Obecne na rynku jest wiele różnego rodzaju szczoteczek i akcesoriów, które mogą znacznie ułatwić czyszczenie zarówno zębów jak i aparatu. Niezależnie od rodzaju noszonego aparatu należy pamiętać, aby zęby myć staranie, najlepiej po każdym posiłku. Częste mycie jest szczególnie ważne w przypadku aparatów stałych. Zapobiega ono pozostawaniu resztek pokarmu pomiędzy łukiem aparatu a zębami.
W przypadku pojawienia się próchnicy w czasie leczenia ortodontycznego, bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u stomatologa.

Dla tych pacjentów, którzy chcą pełnej estetyki wyglądu zębów podczas leczenia przypadku stałych aparatów alternatywą mogą być tak zwane językowe aparaty ortodontyczne inaczej lingwalne. Wszystkie zamki nakleja się od wewnętrznej strony powierzchni zębów (od strony języka). Leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatu lingwalnego jest prowadzone w taki sposób, aby aparat nie był widoczny nawet podczas szerokiego uśmiechu. Cena aparatu Incognito jest jedną z najwyższych pośród dostępnych systemów ortodontycznych.

 

 

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Leczenie zębów za pomocą leków naturalnych

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022     Rośliny lecznicze były wykorzystywane już od czasów starożytnych, a niektóre z nich takie jak Copaifera i Baccharis dracunculifolia wykazywały szczególne właściwości lecznicze. Opisano różne sposoby pozyskiwania ekstraktów z tych roślin oraz ich właściwości (przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne). Jednak badania naukowe dotyczące ich właściwości […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x