Czy nasienie mężczyzny ma wpływ na zdrowie jamy ustnej? post usunięty przez Facebook

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 kwietnia 2024

Znaczna część nastolatków angażuje się w niekoitalne czynności seksualne, które obejmują seks oralny, Jest on praktykowany, przez nich nim dojdzie do pierwszego prawdziwego zbliżenia intymnego, waginalnego. Podczas gdy młodzież uważa seks oralny za znacznie “bezpieczniejszy” niż seks waginalny, jest to błędne założenie. Chociaż ciąża nie jest wynikiem seksu oralnego, ale może on prowadzić do infekcji przenoszonych drogą płciową.

Seks oralny odnosi się do czynności polegających na stymulacji narządów płciowych za pomocą ust, języka, zębów lub gardła. Stymulacja ta odbywa się głównie poprzez: a) doustną stymulację pochwy i/lub sromu kobiety, zwłaszcza łechtaczki, ustami i językiem partnera , b) stymulację penisa mężczyzny przez usta partnerki – zwykle przez lizanie lub ssanie i c) stymulację odbytu partnera językiem lub wargami.

Seks oralny może przenosić infekcje jamy ustnej, dróg oddechowych i narządów płciowych z jednego miejsca w ciele do drugiego. Zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni związek z przenoszeniem infekcji. Rana w jamie ustnej, krwawiące dziąsła, owrzodzenia warg lub uszkodzona skóra zwiększają ryzyko zagrażających życiu infekcji. Kontakt płynów ustrojowych, takich jak ślina, preejakulat , nasienie, wydzielina z pochwy i krew menstruacyjna, zwiększa ryzyko infekcji, która może być przenoszona drogą ustno-płciową.

Chociaż seks oralny uważany jest za aktywność niskiego ryzyka, ważne jest, aby stosować ochronę. Owrzodzenia czy niezdrowe przyzębie w jamie ustnej przyspieszają zjawisko przenoszenia infekcji do krążenia. W związku z tym konsekwencje kiepskiej kondycji jamy ustnej są znaczące, a właśnie jej zdrowie powinno mieć pierwszorzędne znaczenie dla uprawiania seksu oralnego.

Rzeżączka, kiła, chlamydia i opryszczka należą do chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą wystąpić podczas stosunku oralnego. Bezobjawowy charakter chorób przenoszonych drogą płciową jamy ustnej może powodować ukryte pojawianie się powikłań, takich jak zapalenie naczyń chłonnych, zapalenie najądrza, niepłodność i HIV.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji podczas seksu oralnego bez zabezpieczenia, ogranicz ekspozycję na płyny płciowe i upewnij się, że w jamie ustnej lub na narządach płciowych nie ma skaleczeń ani zmian chorobowych. Dobry stan zdrowia jamy ustnej, wolny od krwawiących dziąseł, owrzodzeń warg, skaleczeń, uszkodzonej skóry i nabłonka jamy ustnej znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia infekcji między partnerami uprawiającymi seks oralny.

Po tym wprowadzeniu, przechodzę do głównego tematu postu, tj. stymulacja penisa mężczyzny przez usta partnerki – zwykle przez lizanie lub ssanie i wytrysk nasienia do ust.

Niewątpliwie przez mężczyzn, akt ten postrzegany jest za pełne oddanie i posłuszeństwo kobiety.

Jeżeli nie ma tutaj bariery ze strony partnerki, w postaci np.: wrażliwego odruchu wymiotnego, czy ma ona powody do zmartwienia, że nasienie partnera, pojawiło się w jej ustach?

Czym jest nasienie mężczyzny? Nasienie to biaława, kremowa lub lekko żółta substancja wydzielana przez gonady samców. Zawiera plemniki i fruktozę oraz inne enzymy, które pomagają plemnikom przetrwać i ułatwiają pomyślne zapłodnienie. Podczas procesu wytrysku nasienie jest wytryskane z pęcherzyka nasiennego w miednicy, gdzie jest wytwarzane. Jego ilość w czasie tego procesu jest różna.

Czy jest ono bezpieczne dla jamy ustnej? Oprócz rzadkich przypadków alergii na nasienie, nie stanowi ono zagrożenia dla jamy ustnej a także, układu trawiennego po połknięciu, gdzie jest neutralizowane.

Płyn wytwarzany przez pęcherzyki nasienne, prostatę i gruczoły opuszkowo-cewkowe łączy się z nasieniem podczas przemieszczania się przez przewody wytryskowe. Znaczna część, około 65-70%, podstawy nasienia składa się z lepkiego płynu bogatego w fruktozę z pęcherzyków nasiennych.

Wydzielina gruczołów prostaty, składająca się z enzymów, kwasu cytrynowego, lipidów i kwaśnej fosfatazy, przyczynia się do białego koloru nasienia. Ta kombinacja stanowi około 25-30% bazy nasienia. Podczas wytrysku jądra uwalniają około 200–500 milionów plemników, co stanowi około 2–5% całkowitego składu nasienia.

Przejrzysta wydzielina wytwarzana przez gruczoły opuszkowo-cewkowe odgrywa istotną rolę w zwiększaniu ruchliwości plemników w pochwie i szyjce macicy. Ponadto wydzielina ta służy zmniejszeniu lepkości nasienia, zapewniając jednolitą, żelową konsystencję nasienia. Należy zauważyć, że wydzielina gruczołowa stanowi mniej niż 1% całkowitego składu nasienia.

W nasieniu obecne są związki poprawiające nastrój, takie jak kortyzol, estron, oksytocyna, hormon uwalniający tyreotropinę, prolaktyna, melatonina i serotonina.

Nasienie składa się również z różnych białek, które mają działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom. W jego skład wchodzą także wapń, cynk, cholesterol, antygen grupy krwi, chlor, dna, magnez, azot, witamina B12 i C, fosfor, sód, potas, kwas moczowy, mlekowy i askorbinowy.

Ph nasienia jest zasadowe, zapach i smak, zależny od jego właściciela. Wypada, jeżeli miałaś go w ustach, wyszczotkować zęby i język a także wypłukać jamę ustną, aby pozbyć się po części nieprzyjemnego zapachu dla otoczenia, który pozostawia.

Czy masz powody do obaw, że „płyn” ten znajdzie się w twojej jamie ustnej lub zostanie połknięty?

Z dostępnych badań przeprowadzanych także w zespołach mieszanych (badacze kobiety i mężczyźni), wynika, że ma on więcej pozytywnych cech zdrowotnych dla kobiet w ciąży, podczas menstruacji, dla wyglądu skóry i formy włosów.

Jego trzymanie w ustach lub spożycie, kiedy jest zakażony m.in. wirusem niedoboru odporności (HIV), wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, opryszczką i chlamydią, wiąże się z ryzykiem zakażenia o czym była mowa wcześniej.

Puentując, jeżeli partner jest zdrowy, sprawdzony i jedyny, a ty chcesz mu dać wiele przyjemności, mając sama wiele frajdy – nie ma zagrożenia dla jamy ustnej wnoszonego przez nasienie, zresztą raz jeszcze przeczytaj jego skład dla siebie.

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Aktualne zastosowania sztucznej inteligencji w dziedzinie stomatologii

+ - Aktualizowano 21 kwietnia 2024 W ostatnich latach technologie sztucznej inteligencji (AI) doświadczyły niezwykłego rozwoju, oferując innowacyjne metody rozwiązywania złożonych problemów w różnych dziedzinach, w tym w stomatologii. Postęp ten umożliwił lekarzom dentystom korzystanie z zaawansowanych narzędzi analitycznych i systemów wspomagania decyzji, przyczyniając się do poprawy jakości opieki stomatologicznej […]
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x