Świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego

Avatar photo Stomatolog

Aktualizowano 21 listopada 2022

Dnia 20 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzimy pod hasłem „Wszystko zaczyna się tutaj. Zdrowa jama ustna – zdrowy organizm”.

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) ustanowiła Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, aby przypominać znaczenie zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz komfortu jego życia. Próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Według danych FDI 90% populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej.

Przypominamy, że próchnica to choroba wywołana przez drobnoustroje, które przenoszą się z zęba na ząb. U dziecka nieleczone zęby mleczne z aktywnymi zmianami próchnicowymi powodują, że wyrzynające się u niego w wieku 5 – 6 lat zęby stałe są bardzo podatne na próchnicę. Stan zdrowia jamy ustnej matki ma również znaczenie w występowaniu wczesnej próchnicy u dzieci. Dlatego też, aby zapobiec wczesnym zakażeniom jamy ustnej dziecka, matka powinna wyleczyć wszystkie swoje zęby w czasie ciąży.

Położna lub pielęgniarka podczas wizyt patronażowych uczą rodziców, jak należy dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka od jego pierwszych dni życia. Na pierwszą wizytę do lekarza stomatologa należy udać się z dzieckiem najpóźniej po wyrznięciu się pierwszego zęba. Następne wizyty powinny odbywać się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż co pół roku.

Skuteczne zapobieganie powstawaniu próchnicy

Próchnicy można skutecznie zapobiec poprzez:

  • korzystanie z profilaktycznych wizyt u lekarza dentysty (co 6 miesięcy), które gwarantują możliwość kontaktu nie tylko z dzieckiem, lecz także z jego matką. W trakcie wizyt matka otrzymuje szereg instrukcji na temat codziennego kontrolowania zachowań higienicznych swojego dziecka,
  • regularne usuwanie płytki nazębnej przez co najmniej dwukrotne czyszczenie zębów w ciągu dnia,
  • stosowanie endo- lub egzogennych związków fluoru w zależności od potrzeb dziecka,
  • racjonalne żywienie i odżywianie dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczania produktów kriogennych,
  • wyleczenie próchnicy w początkowej fazie.

W gabinetach oznaczonych tablicą z symbolem NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) dzieci i młodzież mają prawo nieodpłatnie uzyskać gwarantowane przez państwo świadczenia profilaktyczne.

żródło:mz.gov.pl

 

Wykaz Świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego w załączniku. pdf-icon

0 0 votes
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Następny post

Gabinet Dentystyczny - czy każdy może go mieć?

+ - Aktualizowano 21 listopada 2022 Gabinet Dentystyczny – czy każdy może go mieć? Stomatologia to dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu […]
Dobry stomatolog gabinet dentystyczny Stomatologia estetyczna ortodoncja implanty zębów protetyka endodoncja wykonywanie usług
0
Chętnie poznamy Twoje przemyślenia, napisz o komentarz.x